Mandalóri és Grogu
Az a helyzet, hogy ha nincs Csabi kis Star Wars Premier Csapata, akkor ezt a produkciót meg sem nézem, de annak idején a VII. rész bemutatóján valahogy összejött egy olyan hagyomány, hogy minden Star Wars premiert megnézünk együtt, premiernapon és eredeti nyelven. Nyilván az ötlet kifogástalan, de az általam csak Ébredő Fos címen emlegetett remekmű megalapozta, hogy részünkről ez egyfajta büntető szórakozás már 11(!) éve, amit csak a társaság visz el a hátán. A Mandalóri és Grogu a fentiek miatt nem volt kérdés - de nulla várakozással, "biztosan szar lesz" felütéssel ültünk be a moziba.
Pedig az előzmény igazából nem rossz, hiszen gyakorlatilag a Mandalóri sorozat az egyetlen vállalható dolog, amit a Disney-éra Lucasfilm letett az asztalra. Ami nagy szó, mert annyira tönkretették a mítoszt, hogy még abban sem vagyok biztos, hogy egyáltalán láttam az összes részét, vagy a részek többségét. Tény, hogy Mandalóri a maga módján szórakoztató és látványos - egy viszonylag forradalmi újítás, a videojáték-iparból adaptált unreal engine filmes alkalmazásának következtében, amely gyakorlatilag ledfalakkal operál zöld háttér helyett és a kameramozgáshoz igazítja a háttér mozgását. Ez egészen valósághű vizuális hatást kelt, de megspórolja a díszletépítés költségeit és kiküszöböli annak bizonyos hátrányait, azaz nagyon sok mindent meg lehet már csinálni, ami régen lehetetlen volt.
A sorozat a maga műfajában (mint sorozat) tényleg csúcskategóriás, bár kétségtelen az is, hogy a sorozat-ipar hatalmasat fejlődött, így nem tud különösebben kirívó lenni. Éppen attól tartottunk, hogy egy újabb sorozatepizódot fogunk látni, csak éppen a moziban.
És ez részben így is lett. Nem nagyon bajlódtak azzal, hogy felépítsék a karaktereket vagy háttértörténettel szolgáljanak. Az alaptézis nagyjából az, hogy a néző biztosan látta a sorozatot. Ennek pozitívuma, hogy nem húzzák az idejét és az idegeit azoknak, akik tényleg látták, a hiányérzetet meg kárpótolja, hogy komoly akcióval indulunk és még lépegetőt is láthatunk belülről.
A formátum is nagyjából ugyanaz, mint a sorozatban, intro, cím, ezek időzítése, de azt hiszem nem elhamarakodott kijelentés, hogy bár fel lehet ezt fogni pár potenciális rész összefűzésének, azért tettek bele annyi pluszt, hogy mozifilmet kapjunk.
Hogy ez Star Wars mozifilm lenne?
Na az azért nem, de itt két dolgot kell érteni: nem nagyon kaptunk igazi Star Wars mozifilmet az előzménytrilógia óta. (Bele lehet itt venni a Rogue One-t, de én annak magasztalását annyira nem értem, tekintve hogy az szerintem sima fércmű.) A lényeg: a Mandalóri önálló entitás. Meg sem próbál illeszkedni a fősodorba (nincs Star Wars főcím se), tehát aki nem tudja mire ül be és Birodalom Visszavág szintet vár, önhibájából fog csalódni és teljesen irreálisan kritizálja. Grogu karaktere miatt nem kérdés, hogy ez a film elég erősen gyerekeknek, vagy a bennünk levő gyereknek szól és nem próbálja meg magát komolyan venni egy kicsit sem.
A társaságunk nagyobbik felének azt hiszem nem tetszett (kb. 4:2 arányban, de még nem volt időnk átbeszélni), de nekem nagyon. A nézhetetlen VII-IX rész, majd vérfos (általam 5 percig se nézett) Obi Van, Acolyte, Boba Fett sorozatokból kiindulva egyszerűen gagyira számítottam, ami jó kiindulópont mindig, mert nem tud az ember csalódni.
Nyilván itt is van CGI (szitokszó) és mindenki-rokon-a-galaxisban-szál (Jabba fia, ki más?!), de ezek az alacsony elvárás miatt nem ordítóak és még szokásos fan-service is elég intelligensen lett megoldva. Annyira, hogy a legtöbbeknek le se esett, kik voltak az aréna-küzdelem jelenet szörnyei.
"Egy új remény" lett a legelső Star Wars-film alcíme amikor 1981-ben újra moziba küldték a második film, a Birodalom Visszavág bemutatója alkalmából. (Akkor még nem volt ám Netflix, internet, még VHS se nagyon!)
A kérdés, hogy a nemrég a Lucasfilm élére került Dave Filoni személye (aki kreatíve erősen benne van a Mandalóriban) lesz-e a remény, mert a Grogu után szerintem erre lenne esély, de ha a többi produkcióját nézem, akkor ugyanott vagyunk, mint régen George Lucasnál: mellé is kell valaki, aki fogja a kezét. A Mandalóri-ügyben ez volt John Favreau, a Mandalóri showrunnere, de nem hiszem, hogy őrt fog állni mellette. Szóval a jövő kétséges a fentiek szerint is, meg hát emlékszünk, mi lett a Jedi Visszatérből, amikor kiszállt Lucas mellől Gary Kurtz.
Mindenesetre ez a film még Kathleen Kennedy Lucasfilm-korszaka alatt készült, de szerencsére nem úgy tűnik, hogy kreatív kérdésekben beleszólhatott a gyártásba (ergo minden szereplő hetero) és talán épp ezért - kicsit kárörvendve - érdemes lehetőséget adni a Mandalóri és Grogu-nak annak tudatában, hogy az Ártány ezzel távozott a Lucasfilm éléről, remélhetőleg a filmvilág poklába.